home
RSS
USDA: Healthy food isn't really more expensive
May 17th, 2012
09:32 AM ET

USDA: Healthy food isn't really more expensive

We have many excuses for not eating healthy: I’m too busy. I don’t live near a grocery store. I can’t afford healthy food. I don’t know how to cook.

A new study from the U.S. Department of Agriculture’s Economic Research Service is taking one of those excuses off the table.

Previous studies have shown that eating junk food is cheaper than eating healthy food. But Andrea Carlson, lead author for the USDA study, said the way those researchers measured cost-effectiveness skewed the results.

Carlson and her team analyzed 4,439 foods in three different ways – price per calories (as previous studies had done), price per edible gram and price per average portion. Retail prices were based on Nielsen Homescan data. The average portion was determined from the National Health and Nutrition Examination Survey.

The researchers found that when they used the price per calories analysis, fruits and vegetables appeared more expensive. “But this changes when you use other two,” Carlson said in a press call Wednesday.

For instance, take a chocolate glazed donut. Each donut is probably about 240 calories, and you could probably eat two or three of them with no problem (and just a teensy bit of guilt). Then take a banana with about 105 calories.

If these two cost the same, the banana is more expensive per each calorie eaten. But you’ll probably only eat one and feel a lot fuller afterward, Carlson said. That makes it cheaper per edible gram and per the average portion.

“Many have raised concerns that those of modest means … can’t afford a healthy diet,” said Kevin Concannon, the USDA under secretary for food, nutrition and consumer services. “The good news I take away from the study is that is not necessarily the case.”

Concannon said the study shows that carrots, onions, pinto beans and mashed potatoes are all less expensive per portion than ice cream, sweet rolls, pork chops and ground beef. In fact, protein foods and food high in saturated fat, added sugars and sodium were all more expensive than fruits, vegetables, dairy and grains based on these methods.

“This is great news for all getting by with a limited food budget,” he said. “You don’t have to compromise good nutrition.”

The bottom line, Carlson said, is that there is a range of prices for any type of food you buy. You can find expensive produce and inexpensive produce, as well as expensive and inexpensive junk food.

And while cost is a common excuse offered for not eating nutritionally, it’s not the only barrier. Food deserts make it difficult for some in the U.S. to access fresh produce, and others just don’t want to make the effort.

“Taste always is the first thing people consider when choosing food,” Carlson said.

The USDA offers tips for consumers on how to eat healthy on a budget. For meal plans and more, visit ChooseMyPlate.gov


soundoff (107 Responses)
  1. Karen Barrow

    Of course the USDA says healthy food isn't more expensive. That's because they promote the most unhealthy food group that exists: grains. Even the sodium myth is a cover for what grains do to the body. They should have put more money into squashing the internet than into these stupid studies that nobody believes anymore because of conflicts of interest. The USDA pushes junk food in the form of grains. Even whole grains have the same problem. Choosing a whole grain over a processed grain is like choosing a cigarette with a filter over one without. And why does anyone think oats are healthy????

    September 4, 2012 at 15:21 | Report abuse | Reply
  2. Jamiiiiiie

    I understand cost per portion....but who on Earth would measure cost effectiveness (outside of research) as being cost per kilocalorie? It doesn't make any sense to a real family. If they're buying dollar items at McDonalds, they obviously care about cost per portion, not cost per kilocalorie. And they aren't going to feed their family carrots and potatoes for dinner. Also, I could definitely eat more than just a banana for breakfast before I'm full ;)

    September 19, 2012 at 08:20 | Report abuse | Reply
  3. icon library

    I think, that you commit an error. I can defend the opsition.

    hpixel

    September 22, 2012 at 02:10 | Report abuse | Reply
  4. Malorie Kahen

    Hamburgers are usually a feature of fast food restaurants. The hamburgers served in major fast food establishments are usually mass-produced in factories and frozen for delivery to the site. These hamburgers are thin and of uniform thickness, differing from the traditional American hamburger prepared in homes and conventional restaurants, which is thicker and prepared by hand from ground beef. ..

    Look at our new webpage as well
    <http://www.caramoan.co/

    April 27, 2013 at 02:03 | Report abuse | Reply
  5. Quinn Pribnow

    Great blog, couldn't agrre more

    http://mygratsite.com

    March 11, 2014 at 12:34 | Report abuse | Reply
1 2

Post a comment


 

CNN welcomes a lively and courteous discussion as long as you follow the Rules of Conduct set forth in our Terms of Service. Comments are not pre-screened before they post. You agree that anything you post may be used, along with your name and profile picture, in accordance with our Privacy Policy and the license you have granted pursuant to our Terms of Service.

Advertisement
About this blog

Get a behind-the-scenes look at the latest stories from CNN Chief Medical Correspondent, Dr. Sanjay Gupta, Senior Medical Correspondent Elizabeth Cohen and the CNN Medical Unit producers. They'll share news and views on health and medical trends - info that will help you take better care of yourself and the people you love.